Blog

Kanal Tedavisi Nedir?

GÖNDEREN 12/15/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Dişin kan veya sinir kökü (‘pulpa’ olarak adlandırılır) çürüme veya yaralanma yoluyla enfekte olduğunda kanal tedavisi (‘endodonti’ olarak da adlandırılır) gereklidir . Enfeksiyonun erken evrelerinde herhangi bir ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bazı durumlarda dişinizin rengi koyulaşabilir, bu da dişin sinirinin öldüğü (veya ölmekte olduğu) anlamına gelebilir. Bunun için kanal tedavisi gerekir .

Kanal tedavisi neden gereklidir?

Pulpa enfekte olursa, enfeksiyon dişin kök kanal sistemine yayılabilir. Bu sonunda apseye yol açabilir. Apse, irin toplandığı ve diş çevresindeki dokuların şişmesine neden olabilen iltihaplı bir alandır. Bir apsenin semptomları, donuk bir ağrıdan şiddetli ağrıya kadar değişebilir ve ısırdığınızda diş hassas olabilir. Kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon yayılır ve dişin çekilmesi gerekebilir.

Kanal tedavisi acıtır mı?

Hayır. Genellikle lokal anestezi kullanılır ve normal bir dolgu yaptırmaktan farkı yoktur. Sonrasında biraz hassasiyet olabilir, ancak bu zamanla kademeli olarak azalmalıdır.

Neyi içeriyor?

Tedavinin amacı tüm enfeksiyonun kök kanalından uzaklaştırılmasıdır. Daha sonra kök temizlenir ve daha fazla enfeksiyonu önlemek için doldurulur.

Kanal tedavisi, beceri gerektiren ve zaman alan bir işlemdir. Çoğu tedavi , diş hekiminize iki veya daha fazla ziyareti içerecektir.

İlk randevuda enfekte pulpa çıkarılır ve apseler boşaltılabilir. Ardından kanal temizlenir ve dolguya hazır hale getirilir. Geçici bir dolgu yapılır ve diş iyileşmeye bırakılır.

Diş daha sonraki bir ziyarette kontrol edilir ve tüm enfeksiyon temizlendiğinde diş kalıcı olarak doldurulur.

Tedaviden sonra dişim nasıl görünecek?

Geçmişte, kök dolgulu bir diş tedaviden sonra genellikle koyulaşırdı. Ancak, modern tekniklerle bu genellikle olmaz. Herhangi bir renk değişikliği varsa, doğal görünümü geri kazandıracak birkaç tedavi vardır.

Ya tekrar olursa?

Kanal tedavisi genellikle çok başarılıdır. Ancak enfeksiyon geri gelirse bazen tedavi tekrarlanabilir.

Ya tedavi olmazsam?

Alternatif, dişi çıkarmaktır. Pulpa yok edildiğinde iyileşemez ve enfekte dişin ağızda bırakılması önerilmez.

Bazı insanlar dişi çekmeyi tercih etse de, genellikle mümkün olduğu kadar çok sayıda doğal dişi ağızda tutmak en iyisidir.

Kanal tedavisini kim yapar?

Kanal tedavisi, diş hekiminizin sizin için yapmaktan mutluluk duyacağı rutin bir diş işlemidir. Ancak bazen diş hekiminiz sizi bu tür tedavilerde uzman bir endodontiste yönlendirebilir.

Daha sonra dişime nasıl bakım yaparım?

Kök tedavisi görmüş dişlere de diğer dişler gibi bakılmalıdır. Gece ve ya gün içinde en az bir kez dişlerinizi florürlü diş macunu ile temizlemeyi unutmayın . Şekerli yiyecek ve içecekleri azaltın ve mümkünse sadece yemek zamanlarında tüketin. Düzenli kontroller için diş hekiminize önerdiği sıklıkta görünün.

Dent Art Port Bodrum Diş Kliniği’nde hekimlerimizden gerekli tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.