Blog

Diş Çekiminden Sonra Ne Yapmalıyım?

GÖNDEREN 12/15/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Dişimi çektim – şimdi ne yapmalıyım?

Günün geri kalanı için rahat olun. Mümkün olduğu kadar az egzersiz yapın ve olabildiğince dinlenin. Herhangi bir kanamayı önlemek için başınızı dik tutun.

Hangi önlemleri almalıyım?

Anestezi geçene kadar sıcak yiyecek veya içeceklerden kaçının. Bu önemlidir çünkü ağrıyı doğru şekilde hissedemezsiniz ve ağzınızı yakabilir veya haşlayabilir. Yanağınızı çiğnememeye de dikkat edin. Bu, duygu olmadığında meydana gelebilecek oldukça yaygın bir sorundur.

Dinleniyorsanız, mümkünse ekstra bir yastık kullanarak ilk gece başınızı daha yüksek tutmaya çalışın. Biraz kanama ihtimaline karşı eski bir yastık kılıfı kullanmak veya yastığın üzerine havlu koymak da iyi bir fikirdir.

Ağzımı çalkalamalı mıyım?

İlk 24 saat boyunca bölgeyi durulamaya kalkışmayın. Yuvanın iyileşmesini sağlamak önemlidir ve o taraftan yemek yiyerek veya dilinizin rahatsız etmesine izin vererek kan pıhtısına zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Bu, enfeksiyon girmesine neden olabilir ve iyileşmeyi etkileyebilir.

Kaçınmam gereken başka bir şey var mı?

Kanamayı teşvik edebileceği ve iyileşmeyi geciktirebileceği için en az 24 saat alkolden kaçının. Her zamanki gibi ılık yiyecekler yiyin ve için, ancak ağzınızın o bölgesi ile çiğnemekten kaçının.

Ne zaman fırçalamalıyım?

Diş Çekiminden sonra ağzınızı temiz tutmak çok önemlidir . Mümkün olduğunca bölgenin içinde yiyecek parçası kalmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kanıyorsa ne yapmalıyım?

Hatırlanması gereken ilk şey, ilk gün hafif bir kanama olabileceğidir. Birçok insan kanama miktarı konusunda endişelidir. Bunun nedeni, az miktarda kanın, olduğundan daha dramatik görünen daha fazla miktarda tükürük ile karıştırılmasıdır.

Kanama fark ederseniz, durulamayın, boşluğa basınç uygulayın. Mendil gibi katlanmış temiz bir pamuklu malzemeyi en az 15 dakika boyunca sıkıca ısırın. Bunun doğrudan çıkarma bölgesinin üzerine yerleştirildiğinden ve gerekirse pedin değiştirildiğinden emin olun.

Bir veya iki saat sonra kanama durmadıysa, diş hekiminize başvurun.

Ne kadar sürede sigara içebilirim?

Kan basıncınızı artıracak hiçbir şey yapmamanız önemlidir, çünkü bu daha fazla kanamaya neden olabilir. Çekimden sonra mümkün olduğunca uzun süre sigara içmemenizi öneririz, ancak bu en azından günün geri kalanında olmalıdır.

İyileşmeyi hızlandırmak için yapabileceğim bir şey var mı ?

Bir diş çekiminden sonra farklı insanlar farklı hızlarda iyileşir. Boşluğun tüm yiyecek ve kalıntılardan uzak tutulduğundan emin olarak ağzınızı ve çekim bölgesini mümkün olduğunca temiz tutmanız önemlidir. İlk 24 saat durulamayın, bu ağzınızın iyileşmeye başlamasına yardımcı olacaktır.

Bu süreden sonra, boşluğun iyileşmesine yardımcı olan tuzlu su gargarası kullanın. Günde iki kez yuva çevresinde nazikçe durulanan bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz, bölgeyi temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunu en az bir hafta veya diş hekiminizin size söylediği süre boyunca sürdürün.

Sağlıklı bir diyete devam etmek önemlidir ; ve ağzınızın iyileşmesine yardımcı olacak bir C vitamini takviyesi alın.

Ağrım var, ne almalıyım?

İlk birkaç gün bölgede genellikle bir miktar hassasiyet olacaktır ve çoğu durumda rahatsızlığı hafifletmek için basit bir ağrı kesici yeterlidir. Normalde baş ağrısı için alacağınız şey yeterli olacaktır. Ancak her zaman önce doktorunuza danışın. Aspirin almayın, çünkü bu ağzınızdaki kanamanın devam etmesine neden olabilir.

Kaçınmam gereken ilaçlar var mı?

Daha önce de söylediğimiz gibi aspirin içeren hiçbir şey kullanmamak önemlidir çünkü bu daha fazla kanamaya neden olabilir. Bunun nedeni, aspirinin kanı biraz inceltebilmesidir. Astım hastaları, ibuprofen bazlı ağrı kesicilerden kaçınmalıdır. Endişeleniyorsanız veya daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, tekrar diş hekiminize danışın.

Hala acı çekiyorum, ne olabilir?

Bazen diş boşluğunda bir enfeksiyon oluşabilir ve bu çok acı verici olabilir. Burası diş yuvasında çok az kan pıhtısı olduğu veya hiç olmadığı ve kemikli yuva duvarlarının açığa çıktığı ve enfekte olduğu yerdir. Buna kuru yuva denir ve bazı durumlarda orijinal diş ağrısından daha kötüdür!

 Diş hekimimin beni tekrar görmesi gerekecek mi?

Özellikle zor bir çekim olduysa, diş hekimi size bir takip randevusu verecektir. Bu, gerekli olan dikişleri almak veya sadece bölgenin iyi iyileştiğini kontrol etmek olabilir.

Dent Art Port Bodrum Diş Kliniği’nde hekimlerimizden tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.