Blog

Diş Çürümesini Önleyen Besinler Nelerdir?

GÖNDEREN 08/01/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Sağlıklı beslenme ile diş sağlığınızı da koruyabilirsiniz bunu biliyor muydunuz? Tükettiğimiz gıdaların ve içeceklerin ağız ve diş sağlığı üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Özellikle içtiğimiz kahve ve çay gibi renkli içecekler dişlerimizin renginde belirgin bir değişikliğe neden olmaktadır.

Çocukluk çağı başlangıcından itibaren kazanılması gereken dengeli beslenme alışkanlığı sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurudur. Dişler üzerinde baskı oluşturan yiyeceklerden kaçınmak, şekerli gıdalardan uzak durmak ve aşırı soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekleri tüketmemek diş sağlığımızı ileri ki yaşlara kadar korumamızı sağlar.

Bazı gıdaların diş sağlığımız üzerinde olumlu etkileri bulunur ve diş sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

Lif oranı yüksek Sebze ve Meyveler

Havuç, kereviz veya elma dilimi hem dişlerinizi temiz tutar hem de zengin bir ana yemekle harika gider. Özellikle gevrek sebzeleri yerken üretmiş olduğunuz tükürük, sağlıklı diş minesine saldırma şansı yakalamadan önce ağzınızda kalan şekerin dişlerinizden tükürükle temizlenmesini sağlar. 

 Süt Ürünleri ve Peynir Çeşitleri

Üç dakika boyunca peynir çiğneyen bireylerin katıldığı bir araştırmada, bu kişilerin 30 dakika süresince ağızlarının pH seviyesinin arttığı görülmüştür. Ph değerinin düşük olması asidite oranının yüksek olduğunu gösterir ve Ph’ın 5,5’in altında olması diş çürümesi riskini artırmaktadır. Ph değeri ne kadar yüksekse diş çürümesi riski de o kadar az olur. Ayrıca tatlı yedikten sonra süt içmenin kişinin dişlerinde plak oluşumu miktarını azalttığını göstermiştir. 

Deniz Mahsülü Ürünler

Balık, ıstakoz ve kabuklu deniz ürünleri, dişler için oldukça faydalıdır. Deniz ürünlerinin çoğu florür içerir ve bu florür diş çürüğü riskinin azalmasına yardımcı olabilir.

Kabuklu Kuruyemişler ve Protein İçeren Yiyecekler

Kuruyemişler, diş minesinin güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum ve fosforun yanı sıra uygun miktarda protein içerir. Fındık, kıtır kıtır bir yiyecek olduğundan günde bir avuç fındık yemek tükürük üretimini uyararak diş çürüğü oluşumu riskini de azaltabilir. Tavuk, yumurta ve diğer yağsız et türleri, içerisindeki proteinler sayesinde dişleriniz için mükemmeldir.

Yediğiniz şeyler kuşkusuz dişlerinizin korunmasına yardımcı olabilir ancak sağlıklı bir besin düzeni oluşturmak, evde uygulanacak iyi bir ağız bakım alışkanlığının yerini tutmaz. Diş dostu yiyecekleri yemenin yanı sıra florürlü bir diş macunu kullanarak günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı ve her gün diş ipi ile temizlemeyi unutmayın. Problemlerin daha büyük sorun haline gelmeden çözülebilmesi amacıyla, diş temizliği ve kontrolü için yılda iki kez diş hekiminize görünün.

Dent Art Port Sağlıklı Günler Diler

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.