Blog

Diş kaplamaları hakkında bilinmesi gerekenler

GÖNDEREN 08/01/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Diş kaplamaları, diş hekimlerinin dişin görünümünü iyileştirmek için dişlerin ön kısmına yerleştirdikleri ince, özel yapım kabuklardır. Kaplamalar lekeli, yontulmuş ve düzensiz dişleri gizleyebilir.

Bazı insanlar için hasarlı veya lekeli dişlere sahip olmak özgüvenlerini etkileyebilir. Diş kaplamaları dişlerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu makalede diş kaplamalarının ne olduğu, mevcut farklı kaplama türleri, maliyetleri, faydaları ve kaplama yerleştirme prosedürleri hakkında detayları anlatacağız.

Diş kaplamaları nelerdir?

 

Diş kaplamaları ,  diş hasarını gizlemeye veya düzeltmeye yardımcı olmak için tasarlanmış özel parçalardır.

  • Lekeler ve renk değişikliği
  • Küçük eksik parçalar ve diş hasarları
  • Çürüme
  • Eğrilik
  • Dişler arasındaki boşluklar gibi durumlarda kullanılır.

Diş kaplamaları, kişinin dişlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Kalıcı kozmetik kaygılara uzun vadeli bir çözüm isteyen kişiler için – özellikle diş beyazlatma, diş telleri veya tutucular gibi diğer diş tedavilerine yanıt vermeyen tedavilerde kişiler için faydalı olabilir.

Yerleştirme işlemi sırasında, diş hekimi genellikle dişlerin ince koruyucu dış kaplaması olan az miktarda mineyi çıkarır. Bu nedenle, diş hekimi kaplamaları yerleştirdikten sonra, kişi bunları çıkaramaz veya kullanmamayı tercih edemez.

Kaplama türleri

İki tür kaplama çeşidi bulunmaktadır.

Porselen kaplamalar

Porselen kaplamalar, diş hekiminin dişlerin üst ve yan kısımlarına yerleştirebileceği güçlü, ince bir başlıktır.

Bunları takmak için diş hekimi, yerleştirmeden önce dişten bir miktar mine çıkaracaktır. Porselen kaplamalar doğal dişlerle aynı renge sahiptir ancak gülümsemeyi aydınlatmak için onları daha beyaz yapmak mümkündür.

Kompozit kaplamalar

Kompozit kaplamalar porselen kaplamalara benzer, ancak daha ucuz olma eğilimindedirler ve daha az diş küçültme gerektirirler. Bazen diş hekimi kompozit kaplamayı yerleştirmeden önce herhangi bir mineyi çıkarmak zorunda kalmayabilir. Kompozit kaplamaların kırılması veya hasar görmesi durumunda değiştirilmesi genellikle porselen kaplamalara göre daha kolaydır.

Porselen Kompozit
Daha pahalıDaha az pahalı
Genellikle diş küçültme gerektirirDiş Küçültme gerektirmeyebilir
2-3 randevuGenellikle 1 randevu
Yaklaşık 20 yıl sürerYaklaşık 5 yıl sürer
Lekelenme olmazZamanla lekelenebilir
Kırılma olasılığı daha düşüktürKırılma olasılığı daha yüksektir
Düzeltmek daha zorDüzeltmek daha kolay

Porselen kaplamalar ayrıca biraz daha doğal, diş benzeri bir görünüm sunma eğilimindedir ve daha fazla renksiz, bozuk dişleri kaplayabilir.

Bir kişinin seçtiği kaplama türü, bütçesine, ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olacaktır. Dent Art Port polikliniğimizdeki uzman diş hekimlerimiz, hangi tür diş kaplamasının sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

Dent Art Port Sağlıklı Günler Diler .

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.