Blog

Zirkonyum Diş Nedir?

GÖNDEREN 05/13/2022 YORUM YAPILMAMIŞ

Zirkonyum diş; dişlerin güçlendirilmesi ve kaplanması için kullanılan bir tedavi yönetimidir. Zirkonyum malzemesi kullanılarak diş yüzeylerine yapılan bir diş kaplama işlemidir. Aynı zamanda taç veya kron olarak da bilinir. 

ZİRKONYUM KAPLAMA AŞAMLARI NELERDİR?

  • Genel olarak ağız içi ve dişler kontrolden geçirilir.
  • Hastaya lokal anestezi uygulanır. Kısa bir süre beklenmesi, uyuşmanın gerçekleşmesi için yeterlidir.
  • Kaplama yapılacak olan dişler hafif düzeyde ufaltılır ve uçlar da inceltilir.
  • Gerekli ölçüler alınır.
  • Hastadan ölçü alınmasının hemen ardından zirkonyum kaplama öncesinde kullanılacak olan geçici diş kaplamalar dişlere yapıştırılır.
  • Zirkonyum için renk seçimi yapılır.
  • Kaplamalar hazır olduğunda dişe kalıcı olarak uygulanır. Fakat bir sorun ya da soru işareti olması durumunda bir haftalık deneme süresi sağlayabilmek adına kaplamalar geçici olarak da dişlere uygulanabiliyor.
  • Hastadan 6 ayda bir düzenli olarak kontrole gelmesi istenir.

Zirkonyum Diş Yeniden Beyazlatılır mı?

Tabi ki beyazlatılır. Takıldığı gün itibarı ile doktorunuzun tavsiyesine uyduğunuz zaman herhangi bir sararma olması mümkün değildir. Fakat herhangi bir sararma durumunda ise klinik ortamında kısa ve öz bir biçimde yeniden beyazlatılması mümkündür.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Diş hekimlerinizin kontrollerine uyarsanız ve iyi bir ağız bakımınız varsa zirkonyum diş kaplamanızı daha uzun ömürlü kullanmanız mümkündür. Bu kriterlere uyan kişiler kaplama dişlerini bir ömür kullanabilirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları Nelerdir?

Uzun diş aralıklarında kullanımı uygun olmaz. Yani hastanın eksik sayısının yan yana veya çok sayıda mevcut olduğunda. Metal destekli diş kaplamalarına kıyasla fiyatı daha fazladır.

Zirkonyum Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Basit bir biçimde şekil alabilirler ve beyaz renge kolayca dönüştürülebilirler. Doğal görüntüleri sebebiyle ana dişlere en çok benzer olan yapay dişlerdir. İçerikleri metal değildir. Ağız bakımınızı dikkatli yaptığınız taktirde uzun ömürlüdürler. Sıcak ve soğuğa karşı oldukça dirençlidirler.

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.