Blog

Gülüş Tasarımı Nedir?

GÖNDEREN 05/12/2022 YORUM YAPILMAMIŞ

Gülüş tasarımının tanımı , çeşitli sebeplerden dolayı estetik açıdan görünümü hoş olmayan diş ve diş etlerinin hastanın yüz şekilleri ve ihtiyaçlarına göre olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme
kavuşturulması işlemleri olarak yapılmaktadır.

Gülüş estetiği aşağıdaki operasyonların hepsi veya bazıları hekim tarafından seçildikten sonra yapılır.

Diş Beyazlatma: Diş beyazlatma işlemi herkes için yapılması muhtemel hızlı bir estetik işlemdir. Renk özelliğini kaybetmiş dişler için ilk bakıştaki algıyı değiştirmek diş beyazlatma işlemi sayesinde mümkün olur. Lazer beyazlatma gibi yeni versiyonlar kullanılabilir. Lazer beyazlatma olarak kategorize edilen operasyonlar, diş beyazlatma kimyasalı uygulanan dişe lazer ışığının yönlendirilmesi işlemidir.

Lamine Diş Uygulaması: Lamine diş kaplaması dişi kusursuz göstermenin en hızlı yöntemlerinden bir tanesidir. Her bir dişe tek tek uygulanır. Yapılan lamine diş uygulaması dişe yerleştirilen kaplamaların uygun konumlandırılması sonrası cilalanması işlemidir. Bu parlatma dişlerin kusursuz görünmesini sağlar.

İmplant Uygulamaları: Gülüş estetiği işlemi uygulanacak hastanın eksik dişleri olması durumunda sık başvurulan tedavilerden bir tanesidir. Renk ve görünüm için iyileştirme işlemlerine başlamadan önce eksik dişler implant tedavisi ile tamamlanır.

Yeniden Şekillendirme(Reshaping) İşlemi: Çenenin kapanmasına küçük engeller oluşturan uzun dişlerin düzenlenmesi için kullanılır. Çarpık veya uzun dişler, ağzın kapanması durumunda çenenin ekseni dışında birleşmesine neden olur. Bu durumda yeniden şekillendirme işlemi sayesinde küçük eksen kaymaları giderilmiş olur. Yeniden şekillendirme işlemi çarpık dişlerin görünümünü iyileştirmek için de kullanılır. Hekimler genelde, dişin tamamını kaybetmek istemediklerinde bu yönteme sıkça başvurur.

Zirkonyum Diş Uygulaması: Zirkonyum diş uygulamaları dişin dış yüzeylerinin tamamının kaplanması
işlemidir. Dişin tüm yüzeylerine kaplama yapılması için biraz diş küçültme işlemi uygulanabilir. Zirkonyum diş ve lamine diş zaman zaman karıştırılabilir. Lamine diş, dişin ön yüzüne hekim tarafından yerleştirilen kaplama, zirkonyum ise dişin görünür tüm yüzeyine eklenen kaplamalardır.

Gummy Smile Operasyonu: İngilizcesi Gum Lift olan ve diş eti estetiği kategorisinde uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Gülerken diş etlerinin fazlaca görünmesi “gummy smile” olarak adlandırılıyor. Diş eti estetiği tedavi yöntemlerinden biri kullanılır. Amaç gülerken diş etlerinin daha az görünmesini sağlamaktır. Gülüş estetiği hekim açısından zorlu bir süreçtir. Hastanın isteklerinin dinlenmesi ve diş yapısına uygun çözümlerin sunulması gerekir. Diş hekimi bu noktada, diş teknisyenlerinden ve bilgisayar programlarından destek alır. Gülüş estetiği olarak kategorize edilen tedavi, diş hekimliğinin tüm dallarından faydalanır.

Tedavi süresi ne kadardır?

Günümüz koşullarında kişilerin yoğun bir tempo içinde hayata yetişmeye çalışırken, gülüş tasarımı ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan biri tedavi süresidir. Kişiye özel olarak planlanan tedavi süresi farklılıklar gösterebilmektedir. Ağız ve dişlerin yapısına göre bazen tek seansta tedavi sonlanırken, duruma göre birkaç seans tedavi görmeniz gerekebilir.

Hekim tasarım aşamasına geçmeden önce hastayı muayene ederek var olan problemleri belirler. Diş dizilimi ve ağız sağlığı sağlandıktan sonra kişiye uygun olacak şekilde tasarım gerçekleştirilir. Yani tedavi süresi tamamen kişinin ağız sağlığı ile ilgilidir.

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.