Blog

Diş Eti İltihabı Nedir?

GÖNDEREN 05/15/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Diş eti iltihabı ağız ve diş sağlığı tedavilerinde çürüklerden dolayı sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Periodontitis olarak isimlendirilen diş eti iltihaplanması dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş etindeki dokularda meydana gelebilen bir iltihaplanma türüdür. 

Diş eti iltihabı genellikle, dişlerin üzerinde sürekli olarak oluşan yapışkan, renksiz bir kaplama olan plak içindeki bakterilerden kaynaklanır. Tedavi edilmezse bireyin dişlerini destekleyen kemiği yok edebilen ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Enfeksiyonun artması ve iltihabın tedavi edilmemesi durumunda diş eti çekilmesine neden olabilir. Diş eti çekilmesi, (periodontitis) dişlerin gevşemesine veya diş kaybına neden olabilen bir süreçtir. Bu yüzden konuyu ihmal etmemek ve en kısa sürede bir diş hekiminden bilgi almak gerekir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve şişlikler
  • Beyaz renkli iltihabi oluşumlar
  • Dişlerin fırçalanması veya diş ipi kullanımı esnasında kanama
  • Diş eti çekilmesi
  • Dişlerde gevşeklik (sallanma)
  • Konuşma ve çiğneme sırasında ağrı
  • Sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet
  • Ağız kokusu

Diş Eti İltihabı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş Eti İltihabının başlangıcında hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi yöntemlerinin uygulanması önemlidir. Bu şekilde daha ciddi bir iltihaplanmanın önüne geçilmiş olur ve başka sonuçlar doğurması engellenebilir. Uzman bir hekimin konuyu değerlendirmesi, hastalığının tedavisinin temel unsurudur. Diş Hekiminiz tarafından uygulanacak diş temizliği ve diş taşı temizleme işlemleri öncelikli tedavi yöntemidir. Diş yüzeyinde bulunan tüm plaklar, tartarlar ve diğer bakteri ürünleri ortadan kaldırılır. Bazı özel aletler, lazer veya ultrasonik cihazlar yardımıyla uygulanan bu işlemler iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın yeniden oluşma ihtimalini en aza indirir. Ardından gerekli ise diş restorasyonları uygulanmalıdır. Ağız ve diş yapısı ile uyumlu olmayan protezler, dişlerdeki yapısal bozukluklar ve diş temizliğinin önünde engel teşkil edebilecek diğer sorunlar bu şekilde ortadan kaldırılabilir.

Diş eti iltihabının çözüme ulaştırılmasının en doğru yöntemi ağızda gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Günde 3 kez dişler ve dilin uygun teknikle fırçalanması, düzenli diş ipi kullanımı önerilir.

Genellikle hastalığın iyileşmesini hızlandıran ve oluşturduğu ağrı hissini azaltan antiseptik ve antiinflamatuar içerikli gargaraların kullanımı da önerilmektedir.

Eğer siz de diş eti iltihabı sorunu yaşıyor ve diş eti iltihabına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız Dent Art Port Bodrum Diş Kliniği‘n den ücretsiz randevunuzu oluşturabilir ve hekimlerimizden görüş alabilirsiniz.

Ücretsiz Randevu İçin Hemen Ara!

0552 787 72 71

0252 382 72 71

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.