Blog

Dental Botoks

GÖNDEREN 06/08/2021 YORUM YAPILMAMIŞ

Günümüzde Dental Botoks tedavisi diş hekimliği alanında da geniş kullanım alanı bulmuştur. Botoks uygulaması kasları etkileyen sinirsel iletimi belirli bir süre bloke etmek için kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli endikasyonlarda tedavi ya da kozmetik amaçlı uygulamalar yapılmaktadır.

 Botoks Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks sistemik olarak tüm vücudu, kasları etkilemez. Yalnız lokalize olarak uygulandığı yeri etkiler. Uygulandığı alandaki sinir uçlarındaki iletimi geçici olarak bloklar. Kas dokusuna zarar vermez. Temel olarak kaslar üzerinde oluşan kasılmaları rahatlatır ve spazmları ortadan kaldırır. Botoksun etkisi yaklaşık 4-6 ay civarındadır. Vücut tarafından metabolize edilip süre sonunda etkisi biter. Düzenli ve uzun süre uygulanan kaslarda zamanla ihtiyaç ortadan kalkabilir.

Clostridium Botulinum adındaki bakteriden elde edilen bir protein olan botoks, diş hekimliği alanında diş sıkma (Bruksizim), gummy smile, yüzdeki kronik ağrıların tedavilerinde, çiğneme kasları fazla gelişmiş olan kişilerde çene yapısındaki erkeksi görünümün düzeltilmesinde ve çene eklem tedavisinde kullanılmaktadır.

Bruksizm

Diş gıcırdatma yani bruksizm, uyanık ya da uykudayken bilinçsiz bir şekilde dişlerin gıcırdatılarak fiziksel ağrı ve ciddi diş problemlerine yol açabilecek bir sorunu ifade eden tıbbi bir terimdir. Kronik dişlerin gıcırdatma baş ağrısına, kulak ağrısına, yüz ağrısına ve hatta migrenlere neden olabilir. Diş sıkan kişi genellikle bundan habersizdir ve yıllarca devam eder. Gece uykuda oluştuğu için farkında değildir ve çevreden uyaran olmazsa, daha uzun bir süre fark etmeyecektir.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir?

  • Çene ağrısı
  • Kulak ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Çene açmada zorluk, kısıtlılık
  • Çiğneme kaslarında yorgunluk
  • Dişler aşınma, mine dokusunda incelme ve buna bağlı hassasiyet
  • Dişlerde çatlaklar, kırıklar
  • Aşınmalara bağlı yüz dikey boyutunda azalma
  • Uygulanmış diş tedavileri ile ilgili problemler
  • Kaslarda yüklenmeye bağlı büyüme ve köşeli yüz formuna geçiş

Diş gıcırdatmada botoks nasıl uygulanır?

Botulinum toksininin küçük dozlarını doğrudan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte ederek dişlerin istemsiz gıcırdatılmasını ve çenesinin kenetlenmesini durdurmak için kas olması gerektiği kadar güçsüzleştirilir. Bu, kasları önemli ölçüde rahatlatır ve gıcırdatma nedeni ile dişler üzerindeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır. Baş ağrılarına neden olan hasar azaltılır veya ortadan kaldırılır. Çiğneme ve yüz ifadeleri gibi istemli bir şekilde yapılan hareketler botoks enjeksiyonundan kesinlikle etkilenmez.

Gülüş Tasarımı

Gummy Smile Nedir?

Diş estetiğinde tek baktığımız şey dişin formu ve rengi değildir. Diş eti, dudak ve dişler ahenk içinde olmalıdır. İdeal gülüşte yaklaşık 2mm görülmesi gereken diş etleri bu kişilerde yaklaşık 10mm e kadar görünür. Dişler çok ön plandadır, daha büyük gibi bir algı oluşur ve oransal olarak estetiği bozar. Dudak kaslarının, dudağı aşırı çekmesi bu sebepler arasında en sık olandır. Bu durumda kas retraksiyonunun azaltılmasında botoks kullanılır. Kas dudağı önceki kadar kaldıramayacaktır. Uygulama seans sayısı ve noktaları kişiden kişiye değişebilir.

Özellikle gülme sırasında dişetleri fazla görünen hastalarda dudağı yukarı yönde hareket ettiren kasların bir kısmının etkinliği azaltılarak oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanısıra ‘Mona Lisa’ ya da ‘Marionette’ çizgileri denilen derin gülme hatlarının silinmesi ve sigara kullananlarda dudaklarda görülen dikine kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında da çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Türk Diş Hekimleri Birliği 2018 Rehber Fiyat Tarifesine de yerleştirilen botoks uygulaması ile Gülüş Estetiği ve Diş Sıkma ile ilgili eğitim almış diş hekimlerine botoks uygulamasını yaptırabilirsiniz.

Dent Art Port Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde hastalarımıza botoks uygulaması yapılmaktadır. Botoks uygulaması hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Muayene randevusu için aşağıda dikkatinize sunduğumuz telefon numaraları ve WhatsApp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz:

Adres : Turgutreis, Mehmet Hilmi Caddesi, Bodrum/Muğla No:92

Telefon : 0252 382 72 71

Gsm : 0552 787 72 71 /Whatsapp Randevu birimi

info@dentartport.com

dentartport@gmail.com

Yorum Bırakın

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Randevu oluşturmak ya da bizlere soru sormak için yazabilirsiniz.